Jeg er uddannet cand. mag. i dansk og idræt fra SDU. Som forsker arbejder jeg kulturanalytisk. Under udarbejdelse af min ph.d.-afhandling om idræts- og sundhedsopfattelser, var jeg tilknyttet Center for Kulturforskning på AU, hvor centerleder Lars-Henrik Schmidts vejledning var en stor inspiration. Ellers er min forskningstilgang i høj grad præget af læsninger af Karl Mannheim, C.Wright Mills, og Roy Bashkar.
Jeg forsker i idræt og kropskultur, med særlig fokus på elitesport og kropskulturelle ekstremer. Det særligt interessant ved eliteidrætten er, at den er et rendyrket konkurrencemiljø. Forskning i eliteidrætten kan derfor hjælpe os til at forstå de dynamikker, som finder sted i det omgivende samfund som i stigende grad lægger vægt på og udsættes for konkurrence. Det særligt interessante ved kropskulturelle ekstremer er, at de på iøjnefaldende måde sætter kulturelle selvfølgeligheder i relief.
Jeg er en dedikeret og engageret underviser. Jeg bestræber mig på at skabe et læringsmiljø, der er respektfuldt og involverende, samtidig med at jeg udfordrer de studerende, undersøger deres argumenter og perspektiver, og opfordrer dem til at tænke kritisk og konstruktivt over de aktuelle problemstillinger. Jeg forventer en seriøs indsats, men søger samtidig at støtte de studerendes individuelle udvikling så de kan indfri deres potentiale.
Foruden kerneopgaverne forskning, undervisning og vejledning er jeg leder af forskningsgruppen Sport og Kropskultur. Udover mine opgaver i institutregi er jeg formand for censorkorpset for idrætsuddannelserne i Danmark, og medlem af Aarhus Universitets forskningsetiske komite.