Malene Kjær

Titel

Studielektor, Studielektor

Primær tilknytning

Malene Kjær

Fagområder

  • Æstetisk og ekspressiv idræt
  • Didaktik og pædagogik i idræt

Kontaktinfo

Mailadresse

Profil

Bevægelse er betydningsfuldt for os mennesker. Og med udgangspunkt i denne præmis, er jeg optaget af at udforske og forstå idrættens didaktiske potentialer og udfordringer, herunder særligt idrætsfagets status, rolle og betydning i (ud)dannelse.

Jeg er uddannet kandidat i idræt fra Aarhus Universitet og har siden da beskæftiget mig med didaktik, pædagogik og dannelse i relation til idrætsfaget.

Uddannelse

Jeg er underviser på Kropsbasis, Dans og performance samt Praktik som gymnasielærer på Idrætsvidenskab. Derudover vejleder jeg på både bachelor- og kandidatuddannelsen.

Gennem et trygt miljø med plads til humor ønsker jeg, at de studerende både udvikler sig fagligt og personligt samt udvider deres perspektiv på idrætsfagets potentialer.

Jeg udvikler undervisningsforløb og -aktiviteter og har bidraget til fag- og lærerbøger samt eksempler anvendt af Center for Educational Development og på AU Educate.

Samarbejder

Jeg har samarbejdet med Gymnasieskolernes Idrætslærerforening, Undervisningsministeriets fagkonsulent for idræt og dans, lokale foreninger og idrætsaktører i Aarhus og omegn, ansatte på professionshøjskolerne og Læreruddannelserne i Danmark, det danske netværk for Physical Literacy samt gruppen 'Førsteårspædagogik' under Dansk Universitetspædagogisk Netværk. 

Rådgivning

På baggrund af min erfaring med undervisning indenfor det idrætspædagogiske felt rådgiver jeg gerne uddannelsesinstitutioner, idrætsorganisationer- og foreninger og andre interesseorganisationer, der udvikler kurser til undervisere og instruktører, arbejder med fagbeskrivelser eller har brug for sparring vedrørende tilrettelæggelse af praksisnære (idræts)aktiviteter. 

Arbejdsområder

I funktionen som studielektor er min primære arbejdsopgaver kursusledelse, undervisning og vejledning på uddannelsen i Idrætsvidenskab, særligt indenfor pædagogik og dannelse samt æstetiske og ekspressive idrætter.

Jeg bidrager også til udvikling af idrætsuddannelsen som medlem af Studienævnet for Idrætsvidenskab

Udvalgte publikationer

Brug piltasterne på tastaturet for at scrolle

Udvalgte aktiviteter

Flere
Brug piltasterne på tastaturet for at scrolle