Lise Filt Jensen

Titel

Ph.d.-studerende

Primær tilknytning

Lise Filt Jensen

Fagområder

  • Molekylær og cellebiologi
  • Åreforkalkning
  • Glatte muskel celler
  • Kardiovaskulær forskning

Kontaktinfo

Mailadresse

Profil

Jeg er ph.d.-studerende ved Forskningsenheden for Åreforkalkning under ledelse af professor Jacob Fog Bentzon. Jeg har en baggrund som molekylærbiolog med speciale i cellebiologi.

Uddannelse

Jeg har været instruktor i fagene Molekylær cellefysiologi II og Lægemiddeludvikling og farmakologi for bachelorstuderende i Molekylær medicin. Derudover er jeg underviser ved Det Rullende Universitet.

Arbejdsområder

Jeg forsker i den fænotypiske modulering af vaskulære glatte muskelceller, som i høj grad bidrager til udviklingen af åreforkalkning. Jeg er særligt interesseret i cellernes respons på mekaniske kræfter samt inflammatorisk signalering. In vitro-cellekulturer udgør grundstenen i mit arbejde, som kombineres med bulk- og single-cell RNA-sekventering samt andre molekylærbiologiske teknikker for at opnå en dybere forståelse af de cellulære mekanismer.

Udvalgte publikationer

Brug piltasterne på tastaturet for at scrolle