Marie Mørk Josiasen

Titel

Primær tilknytning

Fagområder

  • Epidemiologi
  • Endometriose
  • Folkesundhed

Kontaktinfo

Profil

I september 2025 startede jeg som PhD-studerende ved Institut for Folkesundhed. Her skal jeg forske i endometriose og brugen af hormonprævention blandt disse kvinder.

Jeg har en bachelor og kandidat i folkesundhedsvidenskab fra AU, og har i min studietid været studentermedhjælper ved Institut for Folkesundhed og studenterunderviser i faget Epidemiologi og Biostatistik.

Epidemiologisk forskning har fanget min interesse, og særligt synes jeg det er relevant at bruge mine kompetencer på kvindesundhed

Forskning

Jeg forsker pt. i endometriose, og er lige nu optaget af hvad behandlingen med hormonpræparater kan have af konsekvenser (og måske også fordele) for mentalt helbred og fertilitet

Uddannelse

Jeg påtager mig gerne undervisningsopgaver så som opgavevejledning og holdundervisning

Arbejdsområder

Mit primære arbejdsområde er endometriose, som jeg arbejder med gennem survey- og registerbaseret data. Dette er området for min PhD, men det er også dét, jeg har arbejdet med som studentermedhjælper. 

Udvalgte publikationer

Brug piltasterne på tastaturet for at scrolle