Aarhus Universitets logo
English
Lægevagterne i Region Midtjylland tester fra 20. januar en ”akutknap”, som kan skaffe borgere med hastesymptomer hurtigere igennem – også selv om der er kø på linjen. Ph.d.-studerende fra Aarhus Universitet står bag idéen.
De ph.d.-studerende ved Health har kåret professor Jens Cosedis Nielsen fra Institut for Klinisk Medicin til årets bedste vejleder.
Tre ph.d.-studerende indtog scenen fra morgenstunden, da dørene fredag åbnede til den traditionsrige PhD Day på Health. De var modtagere af Fogh-Nielsens Legat på 125.000 kroner, og deres præstationer på scenen afgjorde, hvordan legatet blev fordelt.
Der er mange lovende velfærdsteknologiske initiativer undervejs i Danmark, men vi får mest nytte af dem, hvis de arbejder tættere sammen og fokuserer på hver deres spidskompetence.
Efter 11½ år på posten har institutleder Søren K. Kjærgaard, Institut for Folkesundhed ved Aarhus Universitet, besluttet at vende tilbage til forskning og uddannelse. Det sker 1. juni 2016.
Side 344 af 446