Aarhus Universitets logo
English
Det Frie Forskningsråd uddeler i alt 25 MOBILEX-mobilitetsstipendier til yngre forskere for en samlet sum af i alt 52. millioner kroner. To forskere fra Health er blandt modtagerne.
DEBAT: Manglende finansiering og ministeriel forståelse for høje uddannelsesomkostninger tvinger AU og KU til at bruge forskningsbevillinger til at uddanne nye tandlæger.
Som de første kan forskere fra Aarhus Universitet, Aarhus Universitetshospital og Region Syddanmark nu påvise en sammenhæng mellem hospitalernes akkrediteringsstatus og dødeligheden blandt patienterne.
En ny undersøgelse fra Center for Music in the Brain på Aarhus Universitet viser, at musik kan forbedre søvnkvaliteten hos voksne med søvnproblemer.
Lars Østergaard professor ved Aarhus Universitet og overlæge ved Aarhus Universitetshospital modtager Aarhus Universitets Jubilæumsfonds forskningsformidlingspris. Prisen får han, for at formidle forskning på en levende og vedkommende måde.
Side 359 af 449