Aarhus Universitets logo
English
799 har søgt medicinstudiet på Aarhus Universitet som deres førsteprioritet, mod 722 sidste år. Til gengæld viser årets KOT-ansøgninger et lille fald i interessen for idræt, folkesundhedsvidenskab, odontologi og tandpleje.
Sø-auditoriet summede af liv, musik og stolte dimittender mandag den 29. juni, hvor SKT afholdt dimissionshøjtidelighed for dimittender og deres familier.
Professor Ebba Nexø fra Institut for Klinisk Medicin bliver Healths forpost i rådgivning om ansvarlig forskningspraksis. Som uafhængig rådgiver er hun del af Aarhus Universitets indsats for at fastholde en ærlig forskningskultur.
Sten Lyager Nielsen er ny klinisk professor ved Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital. Han forsker i kirurgisk behandling ved hjerteklapsygdom og hjertesvigt.
Nyuddannet tandlæge Laura Boe-Hansen stod for afskedstalen til de andre 59 tidligere medstuderende ved dette års dimissionshøjtidelighed i Aulaen fredag den 26. juni.
Side 367 af 451