Anti-doping: Fornuftig politik eller moralsk panik?

Er den verdensomspændende strategi til bekæmpelse af doping fornuftig, eller er anti-doping–kampagnen gået over gevind på grund af en irrationel moralsk panik?

Det er hovedspørgsmålet, når førende samfundsvidenskabelige forskere mødes til konference med bl.a. generaldirektøren for World Anti Doping Agency, David Howman i Aarhus 18.-19. august. Det sker på Aarhus Universitet, Institut for Folkesundhed, under overskriften "Anti -doping – rational policy or moral panic".

Oplægsholderne – heriblandt de højt profilerede sociologer professor Erich Goode, USA, og Frank Furedi, England – vil bl.a. sætte følgende spørgsmål til debat: Er det fornuft eller moralsk panik, der får anti-dopingmyndighederne til at tage strengere og strengere metoder i brug i kampen mod doping i international topsport? Virker anti-dopingtiltag overhovedet? Og hvad er konsekvenserne af den nuværende anti-dopingpolitik, der nu også er begyndt at udbrede kontrolsystemet til motionsidrætten?

"Vi forventer, at konferencen vil befrugte dopingdebatten med nye perspektiver fra internationale topforskere, som ikke primært beskæftiger sig med dopingforskning, men med beslægtede problemområder ", siger initiativtager til konferencen, professor Verner Møller fra Institut for Folkesundhed, Aarhus Universitet.

Også den danske juraprofessor Eva Smith deltager med et oplæg om den mulige afsmittende virkning af anti-doping lovgivningen.

  • Læs mere om konferencen, oplægsholderne og temaet på hjemmesiden for International Network of Humanistic Doping Research, Aarhus Universitet: http://doping.au.dk/
  • Konferencen foregår på Afdeling for Idræt, Aarhus Universitet, Dalgas Avenue 4, 8000 Aarhus C.