ErhvervsPhD-studerende er i høj kurs

Talentområdet på Health sætter alle sejl til i kampen om at tiltrække flere erhvervsPhD-studerende. Store ambitioner og ekstra ressourcer går derfor hånd i hånd, når arbejdet med den strategiske satsning for alvor går i gang i det nye år.

Ditte Olsen, cand.scient. og erhvervsPhD-studerende på Aarhus Universitet, Institut for Biomedicin og H. Lundbeck A/S.
Ditte Olsen, cand.scient. og erhvervsPhD-studerende på Aarhus Universitet, Institut for Biomedicin og H. Lundbeck A/S.

Emil Toft Brøndum er nyansat erhvervsPhD-koordinator ved Forskeruddannelsen på Health. Han fortæller, at der på Health er seks erhvervsPhD-studerende indskrevet lige nu.

”Vi har et stort uudnyttet potentiale på talentområdet på Health. Det vil vi gerne ændre, og derfor er målet, at vi fremover kan mønstre et årligt optag på ti erhvervsPhD-studerende. Det er et ambitiøst, men ikke umuligt mål. Vi har netop optaget fire nye erhvervsPhD-studerende, så vi er allerede godt i gang,” siger Emil Toft Brøndum.

Erhvervssamarbejde er et must

Det er ikke tilfældigt, at netop talentområdet og målet om et øget antal erhvervsPhD-studerende er et strategisk satsningsområde på Health. Ifølge Lise Wogensen Bach, som er prodekan for talentudvikling på Health, ligger der en række gode grunde til grund for prioriteringen.

”Vi vil gerne, at vores ph.d.-studerende bidrager til samfundet ved at være innovative og ved at skabe vækst.  Og den slags foregår ikke kun på universitetet og i sundhedsvæsnet. Det foregår i høj grad også i virksomhederne. På Health vil vi gerne gå forrest og blive endnu bedre til at skabe rammerne for det gode, videnbaserede samarbejde med virksomheder,” fortæller Lise Wogensen Bach.

Et andet vigtigt mål med satsningen er at skabe bedre afsætningsmuligheder i erhvervslivet for de mange cand.scient.’er, eksempelvis biologer, som laver en medicinsk ph.d. på universitetet. De kan ikke efterfølgende søge arbejde som læge, og erfaring viser, at det kan være vanskeligt for dem at finde relevant akademisk arbejde efter endt uddannelse.

”Medicinalvirksomhederne efterlyser ansatte med lægevidenskabelig baggrund. Men kandidaterne stræber langt overvejende efter en karriere i klinikken. Så det at få en tydeligere eksponering mod virksomhederne kan måske være med til at tiltrække nogle læger. Derfor skal vores tiltag ses som et ekstra tilbud i en buket af muligheder for fremtidige karriereveje,” siger Lise Wogensen Bach.

Ordningen er økonomisk attraktiv

Emil Toft Brøndum har høje forventninger til udbyttet af sit arbejde med at rekruttere flere erhvervsPhD-studerende til Health. Det skyldes ikke mindst, at erhvervsPhD-ordningen er økonomisk attraktiv for både virksomhederne og universitetet.

Forsknings- og Innovationsstyrelsen giver forholdsvis store tilskud til ordningen. Den studerende, som formelt er ansat i virksomheden, får 14.500 kroner pr. måned i løntilskud, 180.000 kroner i projektmidler, betalt studieafgift og 135.000 kroner til studierejser/udlandsophold.

”De gunstige økonomiske vilkår betyder, at en potentiel vejleder på universitetet hverken skal finde løn eller rejsemidler til en eventuel ny erhvervsPhD-studerende. Og den studerende bidrager endda selv til projektfinansieringen via tilskuddene,” fortæller Emil Toft Brøndum.

Arbejdet er allerede godt i gang

Emil Toft Brøndum er i gang med en besøgsrunde hos relevante forskergruppeledere på hovedområdet. Her fortæller han om mulighederne i erhvervsPhD-ordningen, deler det nye informationsmateriale ud og tilbyder at hjælpe med ansøgningsproceduren.

Derudover er han, i samarbejde med den nye karrierefunktion AU Career på Health, i gang med et større opsøgende arbejde i forhold til relevante virksomheder.

 

Yderligere oplysninger

ErhvervsPhD-koordinator Emil Toft Brøndum
Aarhus Universitet, Forskeruddannelsen på Health
Direkte telefon: 2256 9052
forskeruddannelsen@sun.au.dk

 

Læs også artiklen ”Health opruster på ph.d.-området”.

 


Fakta om de nye erhvervsPhD-studerende på Health

 

  • Mette Ladefoged er indskrevet ved Institut for Klinisk Medicin og Novo Nordisk A/S. Hendes projekt handler om øjensygdomme og diabetes.
  • Sanne Bjørn Nygaard er indskrevet ved Institut for Biomedicin og H. Lundbeck A/S. Hun arbejder med et projekt om neurometabolisme.
  • Carmen Roux er indskrevet ved Institut for Klinisk Medicin og Holstebro Sygehus. Hun arbejder med et projekt om en applikation til brug ved indkaldelse af patienter til kontrol på hospitalet.