Internationale topforskere i strålebehandling ansat i Aarhus

To af verdens førende forskere i medicinsk fysik er ansat til at styrke forskning i avanceret strålebehandling til kræftpatienter, herunder partikelterapi. De bliver Danmarks første professorer inden for medicinsk fysik.

De to internationale eksperter er Markus Lothar Alber (Tyskland) og Ludvig Paul Muren (Norge). Begge er internationalt anerkendte topforskere inden for medicinsk fysik, der i Danmark er et hastigt voksende forskningsområde. De to forskere skal sammen med de omkring 50 forskere i medicinsk fysik og stråleterapi på Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital arbejde med forskning i avanceret stråleterapi, inklusiv partikelterapi. Formålet er at opnå større viden om strålebehandling og dermed fremme bedre overlevelse og færre bivirkninger hos kræftpatienter.

Markus Lothar Alber (f. 1971) har en ph.d.-grad fra University of Tübingen, Tyskland. Han har blandt andet arbejdet som forsker ved University of Tübingen, Tyskland, hvor han gennem ti år stod i spidsen for en klinisk orienteret forskningsgruppe i strålebehandling. Han har også erfaring fra industrien, hvor han som konsulent og senere administrerende direktør for eget firma har arbejdet med udvikling af avancerede computerprogrammer til planlægning og dosisberegning af strålebehandling.

Markus Lothar Alber

Ludvig Paul Muren (f. 1973) har en ph.d.-grad i medicinsk fysik fra Universitetet i Bergen, Norge. Efter ph.d.-graden fortsatte han som postdoc, blandt andet ved University of Edinburgh. Ludvig Paul Muren blev i 2006 som 32-årig ansat ved Aarhus Universitet som Danmarks første forskningslektor i medicinsk fysik, hvor han var ansvarlig for sin gruppes arbejde med billedvejledt og adaptiv strålebehandling, specielt af blære- og prostatakræft. Ludvig Paul Muren har været en af de primære drivkræfter bag den betydelige udvikling i medicinsk-fysisk forskning på Aarhus Universitet siden 2006.

 

Ludvig Paul Muren

Begge nyansatte professorer er særdeles aktive forskere, der hver har publiceret flere end 70 videnskabelige artikler i internationalt anerkendte tidsskrifter. De er derfor også flittigt benyttede foredragsholdere ved internationale konferencer og som undervisere inden for avanceret stråleterapi. Både Markus Lothar Alber og Ludvig Paul Muren har modtaget en lang række priser for fremragende forskning, blandt andet modtog Ludvig Paul Muren den danske Ung EliteForsker-pris i 2009.


Kontakt
Dekan Allan Flyvbjerg
Aarhus Universitet
Tlf. 5177 9548 /8715 2034
E-mail: dekan@sun.au.dk