Aarhus Universitets logo
English
Ny doktor på Aarhus Universitet, Lise Lindahl kan forudsige et aggressivt forløb med lymfekræft i huden og har samtidig også fundet en kur.
En kort samtale før et møde i netværket NeuroCampus blev for den 27-årige ph.d.-studerende Casper Skjærbæk startskuddet på et samarbejde med professor fra AU Engineering.
I Danmark får 800 mennesker kræft relateret til HPV-virus hvert år. Ph.d.-studerende Dina Overgaard Eriksen fra Aarhus Universitet får 1,5 mio. kr. til forskning, som skal bidrage til nye kliniske guidelines for behandling af HPV-virus.
Specialtandlægeuddannelsen i ortodonti er netop optaget i ’The Network of Erasmus Based European Orthodontic Postgraduate Programmes’. Den internationale blåstempling betyder, at uddannelsen er en af Europas allerbedste.
Tre yngre forskere fra Aarhus Universitet modtager millionbevillinger til hjerte-kar-forskning fra Danish Cardiovascular Academy. De skal forske i genoplivning efter hjertestop, risici ved psykofarmaka og åreforkalkning.
Side 123 af 457