Aarhus Universitets logo
English
Mette Terp Høybye er ny professor i medicinsk antropologi på Aarhus Universitet. Hendes forskning gør os klogere på, hvordan brugen af ny teknologi påvirker arbejdsgange, beslutningsprocesser og dilemmaer for sundhedsprofessionelle i klinikken.
Med en postdoc-bevilling er Kristian Juul-Madsen rejst til Berlin for at fordybe sig i hjernens immunceller og Alzheimers. Men et år i udlandet burde ikke være afgørende for karrieren som forsker, mener han.
Den 8. november inviterer netværk om personlig medicin til sit andet årsmøde. På programmet er en spændende dag med oplæg fra både danske og internationale topforskere.
Lektor Oleguer Plana-Ripoll fra Institut for Klinisk Medicin har modtaget Michele Tansella-prisen for sin forskning i overdødelighed hos patienter med psykiatriske diagnoser.
Efter en lang og udmagrende flugt fra den russiske invasion blev et fellowship på Aarhus Universitet billetten ud af det krigshærgede Ukraine for forskeren Yevgeniya Lekomtseva.
Side 111 af 454